8th Banstead Scout Group

19/05/1946 8th Banstead (Black Prince) Sea Scouts changes name to 8th Banstead (Victory) Sea Scouts Reg No: 24499
03/06/1981 7th Banstead amalgamates with 7th Banstead and taking the name of 7th Banstead and their registration number.

The group eventually met at Park Farm towards the end of its time.

Form C Registration

  • Group No: 24499
  • Opened : 1/5/1946
  • Open group.
  • 1 officer – J J Williams
  • 25 Sea scouts

Signed by:

  • Dist Sec: W A Stowe
  • DC: Frederick L A Gover
  • Meeting: Yewlands Close

Form C2 – Amalgamation of Groups

  • Group No: 23049
  • 8th Banstead merged with 7th Banstead
  • 3/6/1981
  • 1 Scouter (Mark Naylor)
  • 1 Instructor
  • 14 Sea Scouts

Signed by:

  • DC: Tony Stephens
  • Dist Sec: C J Weston

Group Scout Masters/Leaders

Surname 1st Name Role Appointed Cancelled
Rowley Henry Thomas GSM 12/12/1957 15/03/1958
Cole Robert Louis GSM 23/10/1961 28/02/1971
Chaston Norman Alfred GSL 15/03/1971

Scout Masters/Leaders

Surname 1st Name Role Appointed Cancelled
Williams Tony John SM 31/05/1947 29/11/1951
Parks John Francis SM 02/12/1954 05/04/1956
Jones Andrew SL 15/03/1971 11/09/1975
Phillips George William SL 03/12/1975

Assistant Scout Masters/Leaders

Surname 1st Name Role Appointed Cancelled
Bailey Desmond L R ASM 31/05/1947 19/01/1953
Brown Roger Keith ASM 30/01/1951 07/08/1962
Martin Peter Vincent ASM 02/02/1952
Graham Ian Douglas ASM 31/12/1954
Young John Davis ASM 12/12/1957
McLellan Michael George ASM 23/10/1961
Shipway David ASM 01/07/1966
Phillips George William ASL 16/06/1967 03/12/1975
Lambert Graham Eric ASL 04/12/1967 30/03/1970
Jones Andrew ASL 14/12/1967 15/03/1971
Mardell Barry John ASL 30/07/1971
Secker Duncan Simon ASL 14/02/1973 16/03/1976
Bingham Keith Clive ASL 03/12/1975

Senior Scout Masters

Surname 1st Name Role Appointed Cancelled
Cole Robert Louis SM (S) 15/11/1960 23/10/1961

Cub Masters/Leaders

Surname 1st Name Role Appointed Cancelled
Chaston Norman Alfred CM 28/01/1965 15/03/1971
Sprigins Hilary CSL 10/11/1975

Assistant Cub Masters/Leaders

Surname 1st Name Role Appointed Cancelled
Spiteri Maureen L ACM 21/05/1964 31/03/1965
Chaston Roberta J ACSL 09/05/1967 11/09/1975
Rogers Beryl ACSL 02/05/1968 30/03/1969
West Constance Ethel ACSL 02/05/1968 30/03/1969
Bond Judith Mary ACSL 16/06/1970
Phillips Judith Mary ACSL 17/06/1974
Lewis Douglas Arthur ACSL 10/11/1975 31/03/1978
Bingham Penelope Elizabeth ACSL 10/11/1975 31/03/1978

Rover Crew Leaders

Surname 1st Name Role Appointed Cancelled
Clayton Arthur John RSL 27/05/1951 30/04/1956
Cole William John RSL 23/10/1961 13/05/1968

Venture Scout Leaders

Surname 1st Name Role Appointed Cancelled
Freeborn John Herbert VSL 01/07/1967 07/11/1970
Sherwin Anthony VSL 17/11/1970 14/06/1971
Sherwin Anthony VSL 14/06/1971
Welfare Edward Charles AVSL 09/12/1975 31/03/1978
Put your phone down and what are you left with? Just teamwork, courage and the skills to succeed.’
Bear Grylls, Chief Scout Bear Grylls