1st Woodmansterne Scout Group

1933 14th Purley registers Reg N: 18943
19/10/1937 14th Purley joins Banstead District and becomes 1st Woodmansterne Reg N: 18943
10/04/1961 1st Woodmansterne changes name to 1st Woodmansterne (St Peter’s) Reg N: 18943

Formerly a part of Purley District: Mr Bryant asks for references even though the group has been going a while in a different district.

Notes from Henry Browell in Guildford raise no objection to transfer. Neither does Commander Daniel.


Form C Registration

  • Group No: 18943
  • Opened 19/10/1937
  • Controlled Group: St Peter’s Church
  • 5 officers – Ronald Walter Hampshire (GSM), Donald Frederick Fowler (CM), Miss Jane Marks (ACM), William Adams (ACM), Robert G Ives (SM)
  • 15 Wolf Cubs
  • 21 Scouts
  • Meeting at the Village Hall.

Signed by:

  • Rev: A E Lister
  • Dist Sec: F C Bryant
  • DC: Pelham D Maitland

Form C2 – Change in Group Registration

  • Date of change: 10/4/61
  • Group No: 18943
  • Will now be known as 1st Woodmansterne (St Peter’s)

Signed by:

  • P Betts GSM/Scouter in charge
  • Sponsor: Dennis Lang
  • Dist Sec: F C Bryant
  • District Commissioner: Randall

Group Scout Masters/Leaders

Surname 1st Name Role Appointed Cancelled
Hampshire R W GSM 03/12/1937 05/07/1947
Sutcliffe Leonard H GSM 29/03/1942 15/03/1945
Chorley Major Percy Richard GSM 06/10/1952 31/10/1955
Day James Archie GSM 05/03/1962 21/01/1976

Scout Masters/Leaders

Surname 1st Name Role Appointed Cancelled
Ives Robert G SM 03/12/1937 11/10/1947
Chalk Reginald Alfeed SM 12/01/1945 31/01/1953
Felton Charles Edward SM 31/07/1953 22/06/1955
Betts Leonard Charles SM 08/06/1956 01/12/1961
Day James Archie SM 07/11/1960 25/01/1962
Chambers Peter James SM 17/12/1962
Eaglon P A SM 22/02/1966 24/11/1967
Grover Michael John SL 24/07/1970 11/01/1974
Marshall Douglas Stephen SL 14/02/1974

Assistant Scout Masters/Leaders

Surname 1st Name Role Appointed Cancelled
Sutcliffe Derek L ASM 31/07/1942 15/03/1945
Davis Robert R ASM 31/07/1945 11/10/1947
Lambeth Stanley Francis ASM 03/11/1947
Jones John Richard ASM 12/11/1948
Boyns Rev Martin Laurence ASM 31/07/1953 24/03/1954
Betts Philip ASM 18/07/1958
Day Michael Charles ASM 30/09/1960 28/01/1965
Grover Michael John ASM 02/04/1962 10/04/1970
Smeaton Duncan Bruce ASM 17/12/1962
Flower Peter ASM 28/01/1965
Williams Richard V ASM 05/06/1965 30/03/1971
Regan John William ASL 05/12/1968 24/04/1970
Conway Edward Arthur ASL 05/12/1968 24/07/1970
Marshall Douglas Stephen ASL 05/12/1968 24/07/1970
Regan John William ASL 24/04/1970
Marshall Douglas Stephen ASL 24/07/1970 14/02/1974
Conway Edward Arthur ASL 24/07/1970
Merritt Keith James ASL 05/05/1971
Merritt Keith James ASL 05/05/1971
Grover Michael John ASL 11/01/1974
Reene Brian James ASL 14/02/1974 31/03/1976
Brazier John William ASM

Senior Scout Masters

Surname 1st Name Role Appointed Cancelled
Cox Stanley Williams SSL 17/12/1962 28/01/1965
Bishopp W E SSL 22/02/1966

Cub Masters/Leaders

Surname 1st Name Role Appointed Cancelled
Pritchard Waite V E CM 09/05/1943 08/01/1944
Payne William Thomas CM 25/08/1944 04/09/1946
Payne William Thomas CM 12/11/1949 23/06/1959
Steel Faith Winifred CM 07/06/1960 30/12/1966
Fowler R F CM 1938?
Woodroof Patricia TJ CSL 17/04/1970 30/03/1974
Franklin Mary Alison CSL 22/04/1971

Assistant Cub Masters/Leaders

Surname 1st Name Role Appointed Cancelled
Marks Jane Florence ACM 31/01/1937 28/03/1939
Adams William Henry ACM 31/12/1937 07/09/1939
Brown Arthur Edward ACM 31/03/1939 14/01/1948
Adams William Henry ACM 07/09/1939 1967?
Johnson Agnes ACM 31/07/1942 18/04/1943
Payne Lilian Rose ACM 25/08/1944 04/09/1946
Tuppen Alec Alfred ACM 11/08/1950 30/03/1953
Sparrow Gwendoline Helena ACM 02/03/1955 30/08/1959
Woodroof Patricia ACM 11/11/1961 17/04/1970
Dixon S H ACM 28/01/1965 24/11/1967
Willis M R ACM 28/01/1965 30/03/1971
Franklin Mary Alison ACM 28/01/1965 16/04/1971
Wills W B ACM 25/02/1966 30/12/1966
Inman Linda Jean ACSL 16/06/1967
White Sheila Margaret ACSL 05/12/1968
Nicholls Maurice Arthur ACSL 01/04/1969 05/05/1971
White Miss ACSL 24/04/1970
Hitchins Anthony ACSL 05/05/1971 19/09/1973
Inman Ann Julia ACSL 05/05/1971 19/09/1973
Smith Marion Joyce ACSL 05/05/1971 19/09/1973
Nicholls Maurice Arthur ACSL 05/05/1971
Burgess David Albert ACSL 31/07/1972 20/02/1973
Burgess David Albert ACSL 20/02/1973
Hitchins Anthony ACSL 19/09/1973 12/02/1974
Inman Ann Julia ACSL 19/09/1973 21/01/1976
Smith Marion Joyce ACSL 19/09/1973
Cooper Miriam Ruth ACSL 21/07/1974 31/03/1976
Kilcoyne Ivy Anne ACSL 13/12/1974 16/03/1976
Cooper Miriam Ruth ACSL 15/07/1975

Rover Crew Leaders

Surname 1st Name Role Appointed Cancelled
Ives Robert G RSL 04/03/1938 11/10/1947
Harding Michael RSL 03/05/1962
Put your phone down and what are you left with? Just teamwork, courage and the skills to succeed.’
Bear Grylls, Chief Scout Bear Grylls